• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • SAYIK KÖYÜ - DEMİRCİ / MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI...
  • SAYIK KÖYÜ- DEMİRCİ/ MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ-DEMİRCİ/MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ
CEMİL VURUCU
cemilvurucu@mynet.com
hıdırellez hayrı
25/05/2011

hıdırellez hayrı

İlkokuldan beri hatırlarım yaz gelmeden işler çoğalmadan birgün köyde herkesin katılımı ile hayır olur. Önceleri bu hayır köy içinde yapılırdı. hacı sadıkların evinin önünde pişirilir cami önüne çekilirdi yemekler. Sonra bugünkü hıdırellez yapılan kıran arkasında yapılmaya başlandı. Babamdan duyduğuma göre daha önceleri hıdırellez bugünkü mezarkıyı dediğimiz Şerif Tuncel, Veli Gücük ve Mevlüt Ersöz'lerin evinin bulunduğu yerlerde yapılır imiş. Bu günkü kadar da menü zengin değilmiş. Köyde sini dediğimiz börekler pişirilir bakla yemeği ve ayran ile hıdırellez yapılrmış. Hatta babam diyorki " biz kızıllardan rahmetli cemile ebem ayran yolarmış hıdırelleze saklana saklana gelirlermiş köylüler bak yemek yemeğe geliyor demesinler" diye.

Neyse gelelim hıdırellezin artı ve eksierine önce artılardan bahsedeyim çünkü eksiler daha fazla köylülerimizin ve civar köylerin birleşmesini sağlayan yılda birgündahi olsun muhabbet ve keyif günü olması. çocukların, satıcıların, misafirlerin hıdırellez yerini panayıra çevirmeleri, köylülerimizin malarının sadakaları olan öşürü gerek kuzu, gerek un çuvalı, gerek emek olarak paylaşmaları ve haramsız bir yemek ortaya çıkması,toplu dua ve mevlüt okunması,köyümüzün en yaşlısı olan hacı haşim amacaya göre o kendini bildi bileli bu hayır yapılmakta imiş devam ettirilmesi,daha sayıabilir ama şimdilik bu kadar yeter.

Gelelim eksilerine önce şeffaf bir yönetim olmalı, uzun zamandır bu hıdırellez hayrı kıran arkasında yapılmakta duyduğuma göre tapusunuda köy tüzel kişiliğine alınmış hatta birtakım hayırseverler su da getirmişler o zaman orasını mesire yeri haline getirmek lazım, kepçe dozer çalıştırıp düzlemeli tel içine alınıp korunmalı bir iki tuvalet yapımalı. yemek dağıtımı daha sistemli hale getirlrimeli, bakıra tabağa hastalar hariç kesinlikle yemek verilmemeli. bazı köylülerimiz sanki yemek yemeğe gelmemiş kedi gibi oralarda yemek ayırmanın telaşı içinde bu konuda yönetim gerekeni yapmalı ben yönetimin taviz verdiği kanaatindeyim. namaz kılınacak yerde ihtiyarlar neredeyse tekacümbaalak atacak hertaraf hayvan pisliği içinde buralara hıdırellezdan 1 ay önceden temizlik çalışmaları yapılması lazım. yemekten sonra bir takım faaliyetler yapılıp milletin hoşça vakit geçirmesi için çeşitli proğramlar düzenlenmeli mesela silah atışı, yarışma, sohbet, çay ve çerez dağıtılabilir bu kadar yeter diyelim.

Bir de teşekkürrüm var herşeye rağmen bu geleneksel hayrımızı yapılmasında öncülük yapan muhatarlığa, sürü sahiplerine, ekmekleri yapan annelerimize, hayırları toplayan vatandaşlarımıza ve ufak tefek katkısı olan herkese teşekkür ederim. Allah sizlerden razı olsun.2010 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“MARİFET İLTİFATA TABİİDİR” - 06/02/2021
Yazılar çoğalıyor. İlgi çoğalıyor.
01,01,2021 www.sayikkoyu.com sitemizin 10. Yılı - 02/01/2021
01,01,2021 www.sayikkoyu.com sitemizin 10. Yılı
Gel de yazma - 26/01/2015
Gel de yazma Gel de konuşma Gel de sövme…
ÇOK SOĞUK VAR... - 15/01/2015
Soğuklar...
AŞK OLSUN SAYIK KÖYLÜM - 24/12/2014
AŞK OLSUN SAYIK KÖYLÜ Değerli okurlar biraz sitem edeceğim bu yazımda…
Sayık köyü her geçen gün azalıyor... - 27/10/2014
Sayık köyü her geçen gün azalıyor...
2013 yılı geride kalıyor... - 26/12/2013
2013 yılı geride kalıyor...
YAZ TATİLİ BİTTİ. - 23/08/2013
Yaz tatili gelse de köye gitsem 1996 yılından beri bu cümleyi haziran da kurmaya başlardım.
İLK KARNEM VE BEN... - 25/01/2013
İLK KARNEM VE BEN...
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret153142
OSMANLI
Saat
Takvim