• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • SAYIK KÖYÜ - DEMİRCİ / MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI...
  • SAYIK KÖYÜ- DEMİRCİ/ MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ-DEMİRCİ/MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ
CEMİL VURUCU
cemilvurucu@mynet.com
köyüme bahar gelmiş
29/03/2011
 köyüme bahar gelmiş

Cuma akşamı Fatih Hoca ile birlikte köye doğru yol aldık. Önce evdeki boş konserve şişeleri ile köyden getireceğimiz ayran bidonlarını arabaya koyduk sonra Turgutlu'da meşhur Köfteci Ali'nin yerinde birer porsiyon tereyağlı köfte yedik. Sonra tekrar harekete geçtik köye yatsı namazı sıralarında vardık. Tabi havalar serinediği için millet dışarılarda oturuyor. İhtiyarların ellerinden başlayarak köylülerimizle hoş beş ettik.

Köyde kuzuların yarısı satılmış millet memnun hal-ı vaziyetten. Sabah güneşin doğmasıyla bir uyandım ama ne uyumuşum... Köyün temiz havası, bahar gelmiş, çiçekler açmış buğdaylar yeşermiş ben ne desem az gerçekten baharda köy bi başka güzel oluyor. Köy kahvesinin altında dut ağacı kalasının üzerinde oturuyordur millet diye camii önüne doğru yola çıktım. Bir de ne göreyim! Oralara Safiye Yıldırım hayrına oturma yerleri yaptırmış betondan bank tarzı. erkeklerin üzerinde sürekli oturduğu bir yeri hayrına bir kadının yapmayı aklına getirmesi çok güzel bir davranış sadece orasıda değil "mağaza" diye tabir ettiğimiz köy meydanına üç tane yaptırmış. Çok akıllıca bence düğünlerde kına gecelerinde sandalye taşımak zahmeti de ortadan kalkmış, kalıcı birer hayır eseri olmuş.

Mezarlığa doğru hem geçmişlere dua okumak hemde etrafı gezmek için yöneldim. Birşeyler olmuş ama fark edemiyordum yanımdaki yeğenler söyledi mezarlık temizlenmiş. Gerçekten çok güzel olmuş hem ölülerimize saygımız hemde çevre görünüm olarak çok yerinde birer gelişme olmuş ama birşeyi söylemeden geçemeyeceğim. Mezarlığımızın büyük bir bölümü tıklım tıklım dolu yürümekte dahi zorlanıyor insan köyümüzün muhtarlığımızın ve önde gelenlerimizin bu konuya eğilmesi gerekiyor. Son zamanlarda mezar yapımının da yaygınlaşması sonucu mezarlıklar çabuk doluyor.

Güzel bir baharı doya doya koklayamadan yaşayamadan bıraktım geldim . Şehirlerin gürültüsünü duymaya, kirli ağır kokusunu tekrar içime çekmeye başladım. Artık bi daha ki sefere inşaah hıdırelleze gideriz güzel köyümüze...1925 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“MARİFET İLTİFATA TABİİDİR” - 06/02/2021
Yazılar çoğalıyor. İlgi çoğalıyor.
01,01,2021 www.sayikkoyu.com sitemizin 10. Yılı - 02/01/2021
01,01,2021 www.sayikkoyu.com sitemizin 10. Yılı
Gel de yazma - 26/01/2015
Gel de yazma Gel de konuşma Gel de sövme…
ÇOK SOĞUK VAR... - 15/01/2015
Soğuklar...
AŞK OLSUN SAYIK KÖYLÜM - 24/12/2014
AŞK OLSUN SAYIK KÖYLÜ Değerli okurlar biraz sitem edeceğim bu yazımda…
Sayık köyü her geçen gün azalıyor... - 27/10/2014
Sayık köyü her geçen gün azalıyor...
2013 yılı geride kalıyor... - 26/12/2013
2013 yılı geride kalıyor...
YAZ TATİLİ BİTTİ. - 23/08/2013
Yaz tatili gelse de köye gitsem 1996 yılından beri bu cümleyi haziran da kurmaya başlardım.
İLK KARNEM VE BEN... - 25/01/2013
İLK KARNEM VE BEN...
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret153143
OSMANLI
Saat
Takvim