• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • SAYIK KÖYÜ - DEMİRCİ / MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI...
  • SAYIK KÖYÜ- DEMİRCİ/ MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ-DEMİRCİ/MANİSA
  • BİR KÖYDEN DAHA FAZLASI
  • SAYIK KÖYÜ
EYÜP ÇETİNKAYA
e.cetinkaya@sayikkoyu.com
ÜÇ AYLAR
13/02/2021
ÜÇ AYLAR

      Üç aylar denildiğinde Ramazan ayına iki ay kaldığını anlıyoruz.Ramazan ayı bu üç ayların üçüncüsüdür.Birinci ay Recep ikinci Şaban ayıdır. Ramazan ayı bizim için oruç tuttuğumuz, Allahın sevgisine,mağfiretine mazhar olduğumuz bir aydır.Bundan dolayı onbir ayın sultanıdır diyoruz.
      
      Recep ve Şaban ayının bizim nazarımızda kıymeti Ramazan ayının öncesine denk gelmesidir. Bu iki ayda Ramazan ayına ön hazırlık yaparız. Kendimizi oruca alıştırırız. Bu ay içinde pazartesi perşembe günleri yada ayın başında ortasında ve sonunda üçer gün yada kandil günleri oruç tutarız. Midemizi oruca alıştırırız. Bu aylarda kandil geceleri vardır. Regaib ve Miraç kandili Recep ayının içindedir.
      
      Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaib kandilidir. Bu gece rahmetin dağıtıldığı gecedir. Allaha bolca dua ve ibadet edip rahmetini bekleriz. Recep ayının yirmialtısını yirmiyedinci geceye bağlayan gece de miraç kandilidir. Peygamberimizin Allahın katına yükselerek onunla aracısız görüşmesini ifade eder.Bizim için Allah katında değerimizin artması, insan olarak kalitemizin artması çabasıdır.Bu geceyi dua ile ibadet ile daha iyi insan olma muhasebesiyle geçirmeliyiz.
      
      İkinci ay olan Şaban ayındada ondördüncü geceyi onbeşine bağlayan gecede Beraat kandilidir. Beraat affedilme demektir.Bu gecede Allaha dua ederiz; günahlarımızı affetsin diye. Geçmişteki hatalarımızdan kurtulmak isteriz. Gerçek bir tövbe ile geçiririz. Bu geceden sonraki günlerimizde Allahdan günah işlemeyen bir hayat vermesini talep ederiz. Recep ve Şaban ayında yaptıklarımızı Ramazan ayının tamamında yaparız.
      
      Üç aylar bittiğinde insan arınmış Allahın mağfiretine kavuşmuş yepyeni bir maneviyat elde etmiş oluruz. on üç şubat günü üç aylar başlıyor. Hepimize bütün müslümanlara hayır getirmesini temenni ediyorum.

EYYÜP ÇETİNKAYA
EMEKLİ ÖĞRETMEN
ANKARA


130 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNANÇ ve AŞÇI DAYI - 18/02/2021
AŞÇI DAYI VE YAĞMUR DUASI
UZAKTAN EĞİTİM - 04/02/2021
UZAKTAN EĞİTİM
BİR HİKAYE - 28/01/2021
Çocukluğumda köyümümüzde çok anlatılan hikayelerden biriydi.
YAĞCI HOCA - 20/01/2021
YAĞCI HOCA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret153145
OSMANLI
Saat
Takvim